fiza-yapı-logo
parke

PARKE

Ahşap zeminler konutunuza değer katar.Parkenin ömür boyu kullanılan bir ürün olduğunu söylersek yanlış olmaz. Evinizin değerini arttırır. Eviniz için dayanıklı ve sert bir zemin elde etmede bulunabilecek en seçkin ve kaliteli zemin ahşaptır.Rutin bakımı, silmek ve süpürmekten biraz daha farklıdır. Her zaman nemden ve tozdan korunduğuna emin olunmalıdır. Koruyucu bakım; bölgesel halılar, mobilya altlarına takılan zemin koruyucular ve uygun parke temizleyicileri kullanılarak yapılmalıdır. Sadece suyla yapılan temizlik bile akar böcek vb... alerjik maddeler barınmasını engeller.Bir çok yer kaplamasından farklı olarak ahşap zeminler tükenmeyen doğal kaynaklı ürünlerdir. İzin verilerek kesimi yapılan ağaçlar mevcut doğal orman kaynağının çok küçük bir kısmıdır ve genel tabiat düzeni üzerinde büyük baskı oluşturmaz. Amerikan ahşap servisi istatistiklerine göre dünyada her sene kesilen ağaç yerine iki katı kadar yeni yetişen ağaç eklenmektedir. Masif Parkede kullanılan ağaç genelde meşe ve kayındır.Fakat Son dönemde bambu parkede ön plana çıkmaya başlamıştır.

LAMİNAT PARKE

Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak ,sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzeme laminat parkedir. 1950 li yıllarda üreticisinin adı ile formika olarak tanıştığımız laminatın kullanımı Türkiyede son derece yaygınlaşmıştır.
Neden laminat? -Ağaç çeşitlerinin giderek azalması. -Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği. -Ahşap malzemenin bakım zorluğu. -Ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü tüm tüketicilerin ahşap kökenli türev malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.

HPL grubuna giren laminat parkenin yüzeyi termoset esaslıdır.Bu özellik termoset reçineden kaynaklanır.Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği ısı ve basınctan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır.Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.Laminat parkenin temel yapısı ;1. Overlay : Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakadır.Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.2. Desen kağıdı :Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.3. HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına gore kansorejen madde ihtiva etmemelidir.4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.Darbelere sıvı temizlik maddelrine aşınmaya çizilmeye güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka otel alışveriş merkezlari ve tüm işyerleri için son derece uygundur. Laminat parkeyi secerken dikkat edilmesi gerekenler. 1.Kullanmayı düsündüğünüz ortamın trafik yoğunluğuna uygun dirençte olmalı. 2.ISO 9002 Belgesine sahip olmalı. 3.Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile satılan bir malzeme olmalı.Bir malın avrupa ülkesinde üretilmiş olması o malın avrupa ülkelerinde satılıyor ve kullanılıyor anlamına gelmez. 4.Üzerinde daha önceden kullanılan aldatmaca yapılabilen devir sayıları değil yeni normlara göre(altta) saglamlık derecesi belirtilmelidir.(bir adam bir işyeri gibi) 5.1 m3 te kac Kg. HDF kullanıldığı belirtilmeli.Bu malzmenin yoğunluğu hakkında bilgi verir.Malzemenin kalınlığı değil yoğunluğu önemlidir. 6.Üzerindeki 10 yıl garanti gibi yazılara aldanmamalı satıcının verdiği güvene dikkat edilmelidir.Bazı malezmelerin üzerinde 10 yıl garanti yazar fakat belirli bir sabit oda sıcaklığında paketleri açılmadan saklanması dudrumunda geçerlidir.Yani düpedüz aldatmacadır

LAMİNE PARKE

Lamine parke, hammaddesinin tamamı doğal ahşap olan 2 veya 3 değişik katmanın birbirine dik yönlerde yapıştırılmasıyla imal edilen, uzun ömürlü ve dekoratif bir zemin kaplama ürünüdür.3 Katmanlı Lamine ParkeÜst katman değerli ağaçtan oluşmaktadır.Orta katman, alt ve üst katmana dikey doğrultuda yumuşak ağaçtan oluşmaktadır.Alt katman yumuşak ağaçtan oluşmaktadır.

Kullanıma hazırdır.Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.Doğanın ve ahşabın sıcaklığını döşendiği mekana taşır.Alttan ısıtmalı mekanlar başta olmak üzere her türlü mekana uygundur.Konforludur.Sistre edilmiş ve cilalanmıştır, dolayısıyla döşeme sırasında sistre ve cilaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekirse birçok kez sistre cila yapılabilir.Kolay montaj yapılır, mevcut zeminin üzerine de monte edilebilir.Yüksek frekanslı seslerin yutulmasını sağlayarak akustik olarak da konforlu bir ortam sağlar.Doğada giderek azalan değerli ağaçlar sadece en üstte kullanıldığı için çevre dostudur.Lamine parkeler mikrop ve bakteri barındırmaz ve elektrostatik ortam oluşturmaz.

PARKE SİSTRE CİLA

Sistre cila zamanla aşınmış ve deforme olmuş parkelerinizin ve lamine parkelerinizin tekrar ilkgünkü görünümüne gelmesini sağlayan bir uygulamadır. Sistre cila basit bi uygulama olmayıp tamamen uzman kişiler tarafından yapıldığı sürece kullanışlıdır. Sistre cila sayesin de parkelerinizim rengini değiştirme olanağıda sunmaktadır.Sistre parkelerin zımparalanma işlemidir.Üç çeşit zımpara kullanılır (40'lık, 60'lık, 120'lik).Dolgu sistre işi bittikten sonra araları açılmış olan parkelerinizin ara boşluklarını ve oynayan parkelerinizin tamir aşaması yani ciladan önce uygulanan bölümdür.Parkelerin yüzeyi tamamen temizlendikten sonra dolgu verniği atılır ve el yordamı ile bir kez daha zımpara yapılır.Parkeler tekrar temizlenir ve cila işlemine geçilir.İki kat cila uygulanarak 1 gün bekledikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

PARLAK LAMİNAT PARKE

KALIN LAMİNAT PARKE

çamsan platinum 10mm ac4, floorpan naturel 10mm ac4, floor ida 12mm ac4, MaMuT 12mm ac5, çeşitli 12mm laminat parkeler

FİZA YAPI | PARKE | DUVAR KAĞIDIBAYRAMPASA | İSTANBUL
TEL: (0212) 609-0323  | FAX: (0212) 609-0323
Tel: (0532) 404 - 2577  | Tel: (0535) 718 - 8574

Her hakkı FİZA YAPI'ya aittir.  Copyright©2012
ANASAYFA | KURUMSAL | İLETİŞİM
PARKE | LAMİNAT PARKE | LAMİNE PARKE | İTHAL DUVAR KAĞIDI | BAMBU PARKE | 12mm LAMİNAT PARKE | NATUREL BAMBU PARKE | KARBONİZE BAMBU PARKE | TRENDY LAMİNAT |
KORE DUVAR KAĞIDI | AVRUPA DUVAR KAĞIDI | SİSTRE-CİLA | ŞERİFOĞLU LAMİNE PARKE | DENDRO LAMİNE PARKE |
tasarım FEHMİ ÇAY